Dyson V10 Absolute 394433-01 Cordless Vacuum
In stock
SKU
14669
Special Price
£284.99
Regular Price
£379.00
Overview
Dimensions & Weight
| Depth | 25 cm |
| Height | 124.9 cm |
| Shipping Depth | 87 cm |
| Shipping Height | 15.4 cm |
| Shipping Width | 87 cm |
| Weight | 2.61 kg |
| Width | 25.6 cm |
Design Elements
| Colour | Orange |
| Colour Group | Orange |
General
| Features | 3.5 Hour Charge Time, 60 Minute Run Time 3 Power Levels, Washable Filter Crevice Nozzle, Reach Under Tool |
Programmes & Functions
| Number of Power Levels | 3 |
Brown Goods & SDA Features
| Cyclonic Technology | No |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | Washable,multi-Stage Filtration |
| Floor Type | Upholstery Carpet Laminate Parquet Stone Tile |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5hrs |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Pet Hair Cleaning | No |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
Dyson V10 Absolute — Cordless Vacuum Cleaner
The Dyson V10 Absolute cordless vacuum delivers powerful, fade-free suction and versatile cleaning performance for carpets, hard floors and upholstery. With a long run time, hygienic bin emptying and whole-machine filtration, it’s built for modern homes and everyday cleaning tasks. :contentReference[oaicite:0]{index=0}
- Up to 60 minutes run time with advanced lithium-ion battery :contentReference[oaicite:1]{index=1}
- 0.76 L hygienic bin with point-and-shoot emptying for easy dirt disposal :contentReference[oaicite:2]{index=2}
- Direct Drive and Soft Roller cleaner heads for carpets and hard floors :contentReference[oaicite:3]{index=3}
- Whole-machine HEPA filtration captures fine dust and allergens :contentReference[oaicite:4]{index=4}
- Converts to handheld mode for stairs, upholstery and car interiors :contentReference[oaicite:5]{index=5}
- Includes multiple tools: combination tool, crevice tool, mini motorised tool & soft dusting brush :contentReference[oaicite:6]{index=6}
Why Buy from Lunneys?
- ✔ Trusted Northern Ireland retailer — local service & support
- ✔ Competitive UK delivery and reliable dispatch
- ✔ Part of the Euronics buying group — genuine products guaranteed
- ✔ Clear returns & customer support based in Banbridge / Portadown
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Condition | New |
| Vacuum Type | Cordless |


