Bosch KGN27NWEAG 55cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - White
Key specs
Fridge Freezer
White
2 Years
In Stock
SKU
KGN27NWEAG
£449.00
Energy Rating

Click & Collect — free
Available at Banbridge & Portadown — choose your store at checkout
Overview
This Bosch fridge freezer has a stylish white finish and an impressive capacity to make it the ideal addition to any home. The NoFrost technology removes humidity from the air and prevents ice from forming inside the appliance. There’s also Multi Airflow technology in the fridge to ensure an even temperature. Small fans move cold air constantly, which helps foods retain their flavour for longer. Plus, the KGN27NWEAG has FreshSense technology which constantly monitors and controls the ambient temperature inside for perfect freshness every time.
Load & Capacity
| Net Freezer Capacity | 84 L |
| Net Refrigerator Capacity | 171 L |
| Net Total Capacity | 255 L |
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Removable Door | Yes |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
| Suitable for Out Buildings | No |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Dimensions & Weight
| Depth | 55.7 cm |
| Height | 182.4 cm |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Shipping Height | 188.7 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Weight | 52.9 kg |
| Width | 55 cm |
General
| Additional Information | Intelligent Inverter Technology |
| Features | NoFrost technology FreshSense Multi Airflow system |
| Product Type | Fridge Freezer |
White Goods Features
| Adjustable Shelves | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Door Handles | Recessed |
| Fast Freeze | No |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Reversible Doors | Yes |
| Split | 50/50 |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
Efficiency & Standard
| Climate Class | SN/ST |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 41 dB |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
Safety Features
| Child Lock | No |
Key Features
- NoFrost technology
- FreshSense
- Multi Airflow system
Product Dimensions (H x W x D)
182.4cm x 55cm x 55.7cm
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Fridge Type | Fridge Freezer |
| colour | White |
| Condition | New |
| Energy Rating | E |
| Product Information Sheet | 📄 View Product Data Sheet |
| Energy Label | ⚡ View Energy Label |


