Bosch KIN86NSE0G 54.1cm 60/40 Integrated Frost Free Fridge Freezer
Key specs
Fridge Freezer
5 Years
In Stock
SKU
KIN86NSE0G
£749.00
Energy Rating

Click & Collect — free
Available at Banbridge & Portadown — choose your store at checkout
Overview
The Bosch KIN86NSE0G built-in Fridge Freezer offers optimal food storage with its spacious design and NoFrost feature, ensuring you never have to defrost again. With the MultiBox XXL drawer for fruit and vegetables, LED lighting for perfect visibility, and Eco Airflow for maintaining optimal air circulation, this appliance provides convenient and efficient food preservation. Thanks to the constant temperature level throughout the cooling area, this built-in fridge-freezer combination ensures your groceries stay fresh for longer.
Efficiency & Standard
| Climate Class | Extended temperate, Subtropical, Temperate |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 35 dB |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
Load & Capacity
| Net Freezer Capacity | 76 L |
| Net Refrigerator Capacity | 108 L |
| Net Total Capacity | 184 L |
Installation Guide
| Installation Type | Built In |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | The 5 year Warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. Either call Bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
General
| Additional Information | 3 x egg trays 1 x ice cube tray |
| Features | MultiBox XXL NoFrost technology Eco Airflow |
| Product Type | Fridge Freezer |
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
White Goods Features
| Adjustable Shelves | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Door Alarm | Yes |
| Fast Freeze | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Reversible Doors | Yes |
| Split | 60/40 |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Hinge Type | Sliding Hinge |
Dimensions & Weight
| Depth | 54.8 cm |
| Height | 177.2 cm |
| Weight | 51.2 kg |
| Width | 54.1 cm |
Key Features
- MultiBox XXL
- NoFrost technology
- Eco Airflow
Product Dimensions (H x W x D)
177.2cm x 54.1cm x 54.8cm
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Fridge Type | Fridge Freezer |
| Condition | New |
| Energy Rating | E |
| Product Information Sheet | 📄 View Product Data Sheet |
| Energy Label | ⚡ View Energy Label |


