Fridgemaster MCF198E - 191 Litres Chest Freezer - White
Key specs
Chest Freezer
White
2 Years
In Stock
SKU
MCF198E
£169.00
Energy Rating

Click & Collect — free
Available at Banbridge & Portadown — choose your store at checkout
Overview
Stock up on family favourites using this chest freezer from Fridgemaster.
Featuring Winter Guard Technology, the MCF198E offers peace of mind for storing freezers in garages or outbuildings where temperatures go as low as -15°C. The added flexibility makes it the perfect backup appliance should you need extra space.
It has a large 191L capacity, which is enough to hold up to 10 bags of shopping. Including a temperature control and available in classic white, this model is ideal for busy homes.
Product Type
| Product Category Group | MDA |
General
| Additional Information | Suitable to store freezer product in an outbuilding if required |
| Features | 191L capacity Temperature controls Winter Guard technology |
| Product Type | Chest Freezer |
Efficiency & Standard
| Climate Class | SN/T |
| Energy Consumption | 221 kWh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Noise Level | 40 dB |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 34 hr |
Dimensions & Weight
| Depth | 55.7 cm |
| Height | 85.3 cm |
| Shipping Depth | 55.9 cm |
| Shipping Height | 85.4 cm |
| Shipping Weight | 32 kg |
| Weight | 30 kg |
| Width | 89.1 cm |
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | White |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
Load & Capacity
| Net Freezer Capacity | 191 L |
White Goods Features
| Defrost Type | Static |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
Key Features
- 191L capacity
- Temperature controls
- Winter Guard technology
Product Dimensions (H x W x D)
85.3cm x 89.1cm x 55.7cm
| Brand | Fridgemaster |
|---|---|
| Fridge Type | Chest Freezer |
| colour | White |
| Condition | New |
| Energy Rating | E |
| Product Information Sheet | 📄 View Product Data Sheet |
| Energy Label | ⚡ View Energy Label |


