AEG BCX23101EM 59.4cm Built In Electric Single Oven - Stainless
Key specs
Single
Stainless Steel
2 Years
In Stock
SKU
BCX23101EM
£299.99
Energy Rating

Click & Collect — free
Available at Banbridge & Portadown — choose your store at checkout
Overview
The BCX23101EM from AEG is a multi-function single oven with a large usable capacity of 65 litres. Choose from seven cooking modes to achieve mouth-watering meals every day of the week. Thanks to the Hot Air convection system, air is circulated evenly throughout the cavity, heating it faster. This means you can reduce cooking temperatures by up to 20%, saving you both time and energy. Use the timer display to keep an eye on your dish. The clear screen lets you check the time remaining, set an alarm, and adjust the timer with accuracy. Plus, with catalytic liners to absorb grease at high temperatures, you won’t have to spend hours scrubbing.
General
| Additional Information | Toast, crisp or brown, with the grill Functions: Heating Element : Fan + Ring Settings: 8 Removable Drip Tray Bottom heat, Conventional/Traditional cooking, Defrost, Fan cooking, Grilling, Moist fan baking, True fan cooking, Turbo grilling |
| Features | 7 functions Timer display Catalytic liners |
| Product Type | Single Oven |
Dimensions & Weight
| Depth | 56 cm |
| Height | 59 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 65.4 cm |
| Shipping Weight | 29 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Weight | 29 kg |
| Width | 59.4 cm |
Design Elements
| Colour | Stainless |
| Colour Group | Stainless Steel |
Load & Capacity
| Net Main Oven Capacity | 65 L |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
White Goods Features
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 4 |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
Efficiency & Standard
| Energy Efficiency Class | A |
Accessories
| Oven Accessories | 2 wire shelves Dripping Pan Trivet |
Programmes & Functions
| Control Type | Button Rotary Dials |
Installation Guide
| Installation Type | Built In |
Product Dimensions (H x W x D)
59cm x 59.4cm x 56cm
| colour | Stainless Steel |
|---|---|
| Cooker Type | Electric Cooker |
| Oven Style | Single |
| Brand | AEG |
| Condition | New |
| Energy Rating | A |
| Product Information Sheet | 📄 View Product Data Sheet |
| Energy Label | ⚡ View Energy Label |


