Power Source
| Fuel Type | Electricity |
General
| Additional Information | Sleep timer Cord length 1.8 metres Maximum sound power level: 64 dBa Maximum velocity: 3m/s Total Airflow: 500 litres/sec Base Diameter: 230 mm Magnetic location Low centre of gravity Mixed flow impeller Air inlet |
| Features | Air Multiplier technology No fast spinning blades Smooth oscillation Easy to clean Remote control |
| Product Type | Floor Cooling Fan |
| Barcode/EAN | 5025155018187 |
Dimensions & Weight
| Depth | 19 cm |
| Height | 100.7 cm |
| Weight | 2.85 kg |
| Width | 11 cm |
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | White |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Connectivity
| Smart Connect | No |
Brown Goods & SDA Features
| Application/Usage | Cooling |
| Number of Fan Speeds | 10 |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | *Receipt of purchase must be kept to support any claim. |


