Dyson V12 ABSOLUTE 470521-01 Detect Slim Vacuum
Key specs
Cordless
2 Years
Out of Stock
SKU
14569
Special Price
£369.00
Regular Price
£549.99
Click & Collect — free
Available at Banbridge & Portadown — choose your store at checkout
Overview
The versatility of Dyson cordless technology makes cleaning your home easier, and the V12 is no exception. A powerful Hyperdymium™ Motor and Root Cyclone technology work together to suck up microscopic dust and large debris with no loss of suction. This model comes with a range of tools to get the job done. From getting into tight spaces to picking up long and short hair, there’s a handy tool for every task. Enjoy up to 60 minutes of fade-free power as well as a short four-hour charge time, so the V1220023 is always ready when you need it.
General
| Features | Root Cyclone technology Range of handy tools 60 minutes fade-free power |
| Product Type | Cordless Stick Vacuum |
Dimensions & Weight
| Depth | 25.2 cm |
| Height | 126.4 cm |
| Shipping Depth | 80.6 cm |
| Shipping Height | 15.4 cm |
| Shipping Weight | 5.39 kg |
| Shipping Width | 27.1 cm |
| Weight | 2.2 kg |
| Width | 25 cm |
Brown Goods & SDA Features
| Cyclonic Technology | Yes |
| Filter Type | Multi-filtration |
| Floor Type | All floor types |
| Hose Length | 70 m |
| Maximum Battery Recharge Time | 4 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
Design Elements
| Colour | Nickel |
| Colour Group | Yellow |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Programmes & Functions
| Number of Power Levels | 3 |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Registration, https://www.dyson.co.uk/register |
Accessories
| Accessories | Combintaion Tool, Crevice Tool, Hair Crew Tool, Low Reach Adaptor, Wand Clip, Wall Dock & charger |
Connectivity
| Cordless | Yes |
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Condition | New |
| Vacuum Type | Cordless |


