Krups EA895N40 Evidence One Automatic Bean to Cup Coffee Machine
Key specs
2 Years
Out of Stock
SKU
14603
Special Price
£498.00
Regular Price
£599.00
Click & Collect — free
Available at Banbridge & Portadown — choose your store at checkout
Overview
Stimulate your senses with the delicious aroma of barista-quality coffee, freshly brewed from KRUPS Evidence One. The XL OLED screen with coloured touch cotrols makes the process so intuitive. Choose from a wide aray of 17 drink options across 12 recipes recipes across espresso and milk-based coffee specialities. You can even save our preferences for up to 12 beverages. KRUPS Quattro Force technology ensures every cup tastes great. For convenience, this model has front-access maintenance, an anti-overflow drip tray, plus auto-clean system.
- Serve two: A convenient dual-cup function lets you prepare two barista-quality espresso or milk-based drinks at the same time with just one touch for those everyday coffee moments you share.
- Find your flavour: The impressive range of 17 drink options across 12 recipes (black or white) and the superb in-cup result will leave even the most demanding coffee connoisseur spoilt for choice.
- Make it your way: Customise the grind, strength, and length of every drink like a true barista. Then save your preferences for up to 12 beverages – ideal for a household of coffee lovers!
- Brew faster: Make your coffee in no time thanks to the intuitive XL OLED screen with coloured touch controls. Direct access to five one-touch drinks ensures your caffeine-fix is always at your fingertips.
- Clean less: Evidence One takes care of maintenance with automatic rinsing and cleaning programs, while the milk system is easy to disassemble for thorough cleansing.
- Save space: With its clean lines and sleek styling, Evidence One will suit any kitchen. Compact without compromise, it has a 260g bean container and 2.3L water tank that allows an extra six drink cycles.
- Enjoy every cup: KRUPS Quattro Force technology optimises the brewing process for perfect coffee, cup after cup. For peace of mind, Evidence One is guaranteed for 2 years and repairable for 10 years.
| Gross Weight | 11.3 kgs |
|---|---|
| Product Type | Bean to Cup Machine |
| Product Category | KRUPS Coffee |
| Power | 1450W |
| Milk Solution | Automatic milk frothing system |
| Number of Recipes | 12 recipes (from espresso to latte) |
| Two cups at once | Yes (including milk) |
| Touch Screen | Yes- XL OLED touch control |
| Maintenance Programs | Yes-automatic |
| Bar Pressure | 15 |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Water Tank Capacity | 2.3L |
| Body Material | Plastic |
| Cord Length | 0.8m |
| Dimensions (L x W x H) | 372 x 240 x 363mm |
| Net Weight | 8.4 |
| Brand | Krups |
|---|---|
| Condition | New |


