Metz 43MQE7600ZUK 43" 4K Ultra HD QLED Smart TV
Key specs
43"
QLED
5 Years
In Stock
SKU
43MQE7600ZUK
£329.00
Energy Rating

Click & Collect — free
Available at Banbridge & Portadown — choose your store at checkout
Overview
Experience the future of home theater with the MQE7600ZUK. Immerse yourself in a visual
experience made possible by 4K Ultra HD resolution and revolutionary QLED technology. This
combination brings out an expanded color spectrum, radiant colors, enhanced contrast and razor
sharp details that bring every single scene to life and guarantee an unparalleled viewing experience.
Thanks to the integrated TiVo OS operating system, you can enjoy seamless access to a wide
range of streaming services and live TV, all embedded in a user-friendly interface.
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| Headphone | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Dimensions & Weight
| Depth | 8.72 cm |
| Depth with Stand | 26.8 cm |
| Height | 57 cm |
| Height with Stand | 63 cm |
| Shipping Depth | 103.5 cm |
| Shipping Height | 64.5 cm |
| Shipping Weight | 8.8 kg |
| Shipping Width | 12.5 cm |
| Weight | 6.9 kg |
| Width | 95.7 cm |
| Width with Stand | 95.7 cm |
General
| Additional Information | Lightning Quick Responses |
| Features | Freely TV Platform (live Freeview TV channels over Wi-Fi no need for an aerial) Anti-Glare QLED matte Screen TIVO operating system. |
| Product Type | TV |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
Display
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen size | 43 in |
| Screen Technology | LED |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
Product Type
| Product Category Group | CE |
Programmes & Functions
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
Brown Goods & SDA Features
| Speakers | 2 |
| TV Services | Freely, Netflix, Disney+, Prime |
| Freely | Yes |
Technical Details
| Operating System | TIVO |
| RMS Output Power | 2 x 10W |
Efficiency & Standard
| Energy Efficiency Class | G |
Key Features
- Freely TV Platform (live Freeview TV channels over Wi-Fi no need for an aerial)
- Anti-Glare QLED matte Screen
- TIVO operating system.
Product Dimensions (H x W x D)
57cm x 95.7cm x 8.72cm
| Brand | Metz |
|---|---|
| Condition | New |
| Screen Technology | QLED |
| Screen Size | 43" |
| Energy Rating | G |
| Product Information Sheet | 📄 View Product Data Sheet |
| Energy Label | ⚡ View Energy Label |


