Samsung NV7B44205AK/U4 59.5cm Bespoke Series 4 Single Oven with Dual Cook - Black
Key specs
Single
Black
5 Years
In Stock
SKU
NV7B44205AK/U4
£469.00
Energy Rating

Click & Collect — free
Available at Banbridge & Portadown — choose your store at checkout
Overview
White Goods Features
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Interior Light Type | Halogen |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| Oven Lining Type - Back | Ceramic Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Ceramic Enamel |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Oven Lining Type | Ceramic Enamel |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
Load & Capacity
| Net Main Oven Capacity | 76 L |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
Efficiency & Standard
| Certifications & Standards | CE |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Input Voltage | 240 v |
| Amp Rating | 32 |
Product Type
| Product Category Group | MDA |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee with additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *Register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/support/warranty/ |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
Dimensions & Weight
| Depth | 57 cm |
| Height | 59.6 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 39.8 kg |
| Shipping Width | 69.4 cm |
| Weight | 35.3 kg |
| Width | 59.5 cm |
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Door Material | Glass |
| Door Style | |
| Removable Door | Yes |
General
| Additional Information | Prepare delicious meals without worrying about your food overcooking or drying out. How? The Air Sous Vide* system in our steam oven accurately senses and maintains your oven's temperature so you can rest assured your food is cooked to tender and juicy perfection. - Requires a dedicated sous vide cooking bag, which is not included with the oven. Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance - Requires SmartThings App available on Android and iOS devices. An internet connection is required. |
| Features | Dual Cook Flex - Customise cooking zones Save energy - Up to 25% less consumption SmartThings App - Control cooking remotely Air Sous Vide - Achieve restaurant quality meals |
| Product Type | Single Oven |
| Product Category Group | MDA |
| Barcode/EAN | 8806095214313 |
Programmes & Functions
| Control Type | Dial Touch |
| Keep Warm Function | Yes |
| No. of Programmes | 11 |
| Number of Preprogramed Recipes | 50 |
Accessories
| Oven Accessories | Dual Cook Divider 2 x Square Baking Trays Wire Rack |
Display
| Display Screen Type | LED |
Connectivity
| Smart Connect | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Smart App Control | SmartThings app |
Key Features
- Dual Cook Flex - Customise cooking zones
- Save energy - Up to 25% less consumption
- SmartThings App - Control cooking remotely
- Air Sous Vide - Achieve restaurant quality meals
Product Dimensions (H x W x D)
59.6cm x 59.5cm x 57cm
| colour | Black |
|---|---|
| Cooker Type | Electric Cooker |
| Oven Style | Single |
| Brand | Samsung |
| Condition | New |
| Energy Rating | A+ |
| Product Information Sheet | 📄 View Product Data Sheet |
| Energy Label | ⚡ View Energy Label |


