Sony K55XR8M25BP.UKA 55" BRAVIA 8 II QD-OLED 4K HDR Google TV


Experience the future of home entertainment with the Sony 55" BRAVIA 8 OLED, designed to transform your viewing experience into something extraordinary. The stunning Triluminos Pro Max technology delivers vibrant hues and remarkable contrast, immersing you in a world of lifelike colours and sharp details.
The Acoustic Surface Audio+ feature ensures that sound originates from the screen itself, making every movie, series, or music video more engaging as fills the room with rich audio that enhances the overall experience. For an even richer sound profile, pair it effortlessly with a Sony soundbar using Acoustic Centre Sync, ensuring the dialogue and action come to life.
With the added convenience of Google Assistant, you can control your entire smart home, search for content, and manage daily tasks with just your voice. Elevate your entertainment setup today with the Sony BRAVIA 8 OLED and enjoy an unrivalled cinematic experience.
| Screen size | 55 in |
|---|---|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Technology | QD-OLED |
| Backlight Technology | OLED (QD-OLED) |
| Enhanced Refresh Rate | 100Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Operating System | Android |
| TV Services | Over 10,000 apps and games including: BBC iPlayer, Netflix, Prime, ITVX, Pluto TV, Sony Pictures Core, Disney+, Apple TV, Youtube, Rakuten, Google Play, Discovery+, Now TV, Paramount+, U, Spotify and Crunchyroll |
| Smart Connect | Yes |
| HDMI | Yes |
|---|---|
| HDMI Version | HDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2) |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Speakers | Acoustic Surface Audio+ (Actuator x 2 / Subwoofer x 2) |
|---|---|
| RMS Output Power | 15W + 15W + 10W + 10W |
| Height | 72.2 cm |
|---|---|
| Width | 122.4 cm |
| Depth | 27.5 cm |
| Height with Stand | 72.2 cm |
| Width with Stand | 122.4 cm |
| Depth with Stand | 27.5 cm |
| Weight | 18.4 kg |
| Colour | Black |
|---|---|
| Energy Efficiency Class | F |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee with additional 4 Year Warranty (*Registration Required) |
Read all Lunneys reviews on Reviews.io ↗
Product-specific reviews coming soon.